ماکت چیست؟

ماکت چیست؟

ماکت چیست؟

ماکت چیست؟

ماکت چیست؟
ماکت چیست؟
ثبت شده در ستاد ساماندهي وزارت فرهنگ و ارشاد
تبلیغات در سایت ما تبلیغات در سایت ما تبلیغات در سایت ما
موضوعات
آرشیو
آمار
جستجو
جدید ترین مطالب
تبلیغات
ماکت چیست؟


ماکت را برای توضیح، توجیه یا مشاهده جزئیات و شکل کلی در معرض دید قرار می دهند تا افراد غیر فنی و کسانی که می خواهند در زمان کوتاهی درباره یک طرح یا شی اطلاعات جامعی کسب کنند از آن استفاده نمایند.

ماکت ها انواع مختلفی دارند، مانند: ماکت های ساختمانی، ماکت پروژه های عمرانی، ماکت عملکرد یک قطعه، ماکت انواع هواپیما، ماکت انواع هلیکوپتر، ماکت انواع ادوات نظامی، ماکت انواع اتومبیل، ماکت انواع موتور سیکلت، ماکت انواع ماشین آلات عمرانی و ...

 


ویژگیهای شخصیتی

ماکت سازی را می توان از مشاغل بسیار حائز اهمیت دانست و هم اکنون بسیاری از بخش های مهم اقتصادی سفارش ماکت و مدل می دهند گر چه مدل های سه بعدی در کارهای کامپیوتری بسیار رواج پیدا کرده ولی هم اکنون بسیاری از طرح ها قبل از اجرا در قالب ماکت ساخته می شود
ماکت سازی کاری است که به ظرفیت کاری فوق العاده، حوصله فراوان، نقشه کشی و تجزیه و تحلیل و قدرت تخمین بالا، اندازه گیری های فراوان نیازمند است و در واقع یک نقشه سه بعدی است.

اهمیت ماکت:

خیلی از افراد با ماکت، مدل، مقیاس و تفاوت آن با اسباب بازی آشنا هستند. با این حال بد نیست مروری داشته باشیم بر این مقوله و تفاوت این رده از ابزار تفریحی و لوکس با اسباب بازی هایی که هر روز در فروشگاههای مختلف می بینیم ...

در نگاه اول مردم این کالا را اسباب بازی می دانند که نباید بیش از ده هزار تومان قیمت داشته باشد و در مواجهه با قیمت واقعی ابتدا به دنبال دسته کنترل از راه دور آن می گردند و بعد از آنکه فهمیدند این ماکت ها حتی کنترلی هم نیستند و تنها جنبه نمایشی دارند، پرداخت رقمی بالا برای آن را صلاح نمی دانند! اما هستند افرادی که ارزش این مدل ها را می دانند و دید آنها متفاوت است. جالب است بدانید عرضه چنین ماکت هایی برای کمپانی های تولید کننده، جنبه بازاریابی و تبلیغات دارد و سرمایه گذاری خوبی روی آن می کنند. 

ماکت ها در مقیاس های متفاوتی تولید می شوند. از 1:4 گرفته تا 1:160. هر چه عدد مقیاس کوچکتر باشد، نشان دهنده بزرگتر بودن ماکت است. هر چه اندازه ماکت بزرگتر باشد، جزئیات بیشتری خواهد داشت. البته موارد استثنایی هم وجود دارد و هستند ماکت های کوچکتری که جزئیاتشان از بعضی مدل های بزرگتر بیشتر است.

اما تفاوت های اصلی که ماکت با اسباب بازی دارد در مقوله رعایت اندازه نمونه ها، عقب کش نبودن ماکت و تحت لیسانس بودن آنها است. ماکت ها باید به درستی نمایانگر نمونه اصلی باشند و همه جوانب و موارد آن را به خوبی نمایش دهند.

تهیه از علی شاه محمدی (سرپرست کمیته ماکت استان آذربایجان شرقی)


تعداد بازديد : 195
یکشنبه 03 تیر 1403 ساعت: 8:21
نویسنده:
نظرات(0)
  • دسته بندی :
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش